Medal 70-lecia Polskiej Informatyki dla konstruktorów z ELWRO
Medal 70-lecia Polskiej Informatyki zost...
XV edycja Nagrody im. Witolda Lipskiego
Rada Nagrody ogłosiła rozpoczęcie XV edycji k...
PTI instytucją certyfikującą kwalifikację CUK-pp
Polskie Towarzystwo informatyczne otrzymało u...
XXII Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków
Zapraszamy na Targi Pracy i Praktyk na Wydzia...
Konkurs na nowe logo PTI
Ogłaszamy konkurs na opracowanie projektu gra...
Już wkrótce... Konkurs na Najlepszą Informatyczną Książkę Roku 2019
Zapraszamy do udziału w czwartej edycji Konku...
Wręczenie nagród XXXV Ogólnopolskiego Konkursu PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki.
W piątek 18.01.2019 r. w Hotelu Jana Paw...
Prof. Leon Łukaszewicz o pracy GAM - wywiad
Biblioteka Instytutu Informatyki PAN udostępn...
70-lecie Polskiej Informatyki oraz 50-lecie Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr
Od 23 listopada do 5 grudnia 2018 roku, w hol...
Statuetka 70-lecia Polskiej Informatyki dla NASK-u
Uroczyste wręczenie Statuetki 70-lecia Polski...
Zmarł Kol. Stanisław Jaskólski
W dniu 22.12.2018 roku zmarł Kol. Stanisław...
Uroczyste spotkanie Oddziału Kujawsko-Pomorskiego
W środę, 19 grudnia 2018 roku, o godzinie 17....
Medal 70-lecia Polskiej Informatyki został przyznany Bronisławowi Piwowarowi oraz Thanasisowi Kamburelisowi – konstruktorom Zakładów ELWRO we Wrocławiu.
Odznaczenie przyznane przez Kapitułę wręczył Bronisławowi Piwowarowi Jerzy Sławiński - zastępca dyrektora Ośrodka Badawczo-Rozwojowego warszawskich Zakładów „Era”.
Laureat był przez ponad 20 lat związany z wrocławskim ELWRO. Pracował przy uruchomieniu produkcji UMC-1 oraz brał udział w opracowywaniu i wdrażaniu do produkcji komputerów: z rodziny Odra (1204, 1304, 1325, 1305) oraz Riad. O produkcji tych maszyn Bronisław Piwowar opowiadał podczas Seminarium Historycznego PTI, z którego nagranie dostępne jest na naszym kanale na YouTube’ie: https://www.youtube.com/watch?v=-ReWhT8wt7A.
Pełnił także funkcję dyrektora Instytutu Maszyn Matematycznych (IMM), gdzie zainicjował prace nad pierwszym komputerem personalnym w Polsce - Mazovią. W skład zespołu konstrukcyjnego weszli specjaliści nie tylko z IMM, ale także z Zakładów Polkolor, Era i Błonie, a ich prace koordynował Jerzy Sławiński.
Bronisław Piwowar współtworzył również pierwszy w Polsce system sieciowy TELE JS, kompatybilny z IBM 3705. W Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie pracował przy opracowaniu systemu sieciowego TELE SM. Zajmował się projektowaniem oraz instalacją sieci komputerowych i telefonicznych dla instytucji państwowych - m.in. dla NBP i Policji.
Był inicjatorem, współautorem i koordynatorem opracowania i wydania książek „Vademecum teleinformatyka” i „Leksykon teleinformatyka”. Pełnił także funkcję redaktora naczelnego i wydawcy miesięcznika „NetWorld”.
Medal 70-lecia Polskiej Informatyki został przekazany także innemu ważnemu konstruktorowi z Zakładów ELWRO – Thanasisowi Kamburelisowi, który przybył do Polski w 1950 roku jako emigrant po zakończeniu wojny domowej w Grecji. W 1959 r. ukończył Wydział Matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim i został zatrudniony w nowo otwartych Zakładach ELWRO. Podobnie jak Bronisław Piwowar brał udział w pracach projektowych i wdrożeniowych komputerów Odra. Thanasis Kamburelis mieszka obecnie w Grecji, dlatego Medal został przesłany na jego adres domowy. Laureat przekazał serdeczne podziękowania mailowo. Jak pisze „Medal 70-lecia Informatyki Polskiej (…) sprawił mi wielką satysfakcję”.
Entuzjastów historii informatyki zachęcamy do lektury publikacji „Polskie komputery rodziły się w ELWRO we Wrocławiu”, wydanej w 2018. Wiele materiałów źródłowych znaleźć można w zbiorach Sekcji Historycznej PTI - www.HistoriaInformatyki.pl. Na stronie poświęconej Zakładom http://www.elwrowcy.pl zamieszczone są spisane wspomnienia Bronisława Piwowara.